W Otmuchowie w 1235r. istniał kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. W 1261r. po raz pierwszy wspomina się o kościele pod wezwaniem św. Mikołaja. W latach 1428-1430 na skutek najazdów Husytów i Mongołów kościół poważnie ucierpiał, a w 1435 roku został on rozebrany. W 1466r. zbudowano trzeci kościół, który w 1490 roku musiano zburzyć z powodów konstrukcyjnych. Miasto ucierpiało z powodu najazdów Tatarów, Mongołów, wojen husyckich, napięć religijnych, zarazy oraz wojny 30-to letniej. Pod koniec XVII w. postanowiono wybudować nowy kościół.21.10.1691 biskup Franciszek Ludwik położył kamień węgielny pod obecny kościół. Do budowy kościoła zatrudniono: Jana Piotra Doblera architekta, mistrza budowlanego z Nysy, Jakuba Tozera z Insbruka, który był nadwornym budowniczym podmistrzem oraz cieślę Kasnera z Nysy. Biskup przekazał roboty kamieniarskie do wykonania mistrzowi Wencel Leder, który był mieszkańcem Otmuchowa. Wygląd zewnętrzny: Kaplica Jana Chrzciciela: Ambona i prezbiterium książęce: Ołtarz główny wykonany został przez Jana Wai(n)mana w 1701 roku. Mensa, czyli stół ołtarzowy dźwiga tabernakulum zbudowane po obu stronach z trzech małych, okrągłych i dwóch prostokątnych kolumienek podtrzymujących rzeźbiony baldachim. Na baldachimie spoczywa Baranek Boży oskrzydlony dwoma, dużymi aniołami będącymi w postawie uwielbienia. Dalszy plan tworzy retabulum w prostej formie a po obu bolach dwie kolumny z marmuru. Ponad gzymsem znajduje się łuk końcowy. W środku ołtarza umieszczony jest świetlisty wieniec z Chrystusowym znakiem I.H.S. Poniżej jest duży obraz ołtarzowy o wymiarach 4.25mx2.50m przedstawiający św. Mikołaja z Myry powracającego z podróży Kaplica św. Franciszka Ksawerego:
Ołtarz Krzyża Świętego Kolejna kaplicą w kościele jest kaplica Męki Pańskiej. Jest ona równoległa do kaplicy Marii Panny. Krzyż w kaplicy jako znak zbawienia otoczony jest symbolami i atrybutami ukrzyżowania Jezusa. Wielka liczba rzeźb obejmuje Krzyż jakby wieniec roślinnych pnączy. Aniołowie dźwigają narzędzia męki a z boku Zbawiciela cieknie krew, którą anioł zatrzymuje i przekazuje biednym duszom. Św. Magdalena zanurza swoje palce we Krwi Pańskiej , Matka Boża i św. Jan stoją (naturalnej wielkości) u krzyża. Artysta jest nieznany.
Kaplica św. Jana Nepomucena Kult tego czeskiego świętego był szczególnie rozwinięty. Ołtarz jest odmienny i posiada bardzo mocna konstrukcję. Obraz na ołtarzu namalował holender Jan Klesens. Ukazuje on św. Jana Nepomucena modlącego się, z twarzy świętego bije ogromne światło wewnętrzne. Empora i organy: Kościół w 1935 roku otrzymał nowe organy. Posiadają one 3 manuale, 50 registrów i 2810 piszczałek długości od 1cm do 7 cm . Organy zbudowała firma Berszdorf z Nysy. Ponad organami znajduje się witraż ze św. Mikołajem a poniżej ze św. Cecylią. Nad ostatnim przęsłem sklepienia ponad emporą widnieje napis- dewiza św. Cecylii. Nad organami umieszony jest napis (dewiza Zakonu Jezuitów) Omnia ad majorem Dei Gloriam - Wszystko na największą chwałę Bożą.
Kaplica św. Laurentego Malowidła na sklepieniu: obwinionych, św. walczy z innowiercami, św. wspomaga w niebezpieczeństwie ognia, św. uzdrawia dzieci. Freski na sklepieniu z życia św. Franciszka Ksawerego: św. przynosi pomoc na wypadek śmierci, św. ratuje tonącego, św. przed królem pogańskim, św. w walce z innowiercami, św. pomaga w niebezpieczeństwie ognia, św. uzdrawia epileptyka.
Opracowała KATARZYNA WĄS, zdjęcia- ROMUALD ADAMCZYK
|
|||
Piotr Saczyński |